کدینگ حسابداری شرکت حمل و نقل

کدینگ حسابداری

در این مقاله می خواهیم یکی از مفاهیم حسابداری یعنی کدینگ حسابداری شرکت حمل و نقل را توضیح دهیم. کدینگ حسابداری یکی از مفاهیمی است که به طور گسترده در کسب و کارهای بزرگ استفاده می شود. هنگامی که در فرآیند حسابداری رویدادهای مالی زیادی وجود دارد و انواع مختلفی وجود دارد، عدم استفاده از کدینگ حسابداری می تواند منجر به بی‌نظمی شود.

کدینگ حسابداری

در یک تعریف آسان، کدینگ نوعی طبقه بندی حساب در حسابداری است. کدینگ حسابداری معمولاً به صورت درختی انجام می شود که متداول ترین روش است. در کدینگ حسابداری، دسته هایی برای حساب‌ها تعریف می شوند که دارای سطوح مختلف و کدهای متنوعی هستند و تعیین می کنند کدام شاخه و کدام زیرشاخه است.

این دسته‌‌بندی‌ها، شاخه‌ای کردن و کدگذاری حساب ها را کدینگ حسابداری می نامند. کدینگ در لغت به معنای شماره گذاری است و ترکیب آن با حسابداری به معنی رمزگذاری حساب ها در حسابداری است. در ادامه به سطوح مختلفی در کدینگ حسابداری و ساختار استاندارد آن خواهیم پرداخت. اما قبل از آن برای درک بهتر مفهوم کدینگ  باید انواع کدینگ در حسابداری و اهداف استفاده از آن را درک کنیم.

کدینگ حسابداری با استفاده از نرم افزار

نرم افزار حسابداری بهترین راه برای کدینگ حسابداری است. البته می توانید از نرم افزارهایی مانند اکسل یا حتی کدینگ روی کاغذ استفاده کرد، اما نرم افزارهای مالی به دلیل ویژگی ها و قابلیت‌های فراوان و همچنین امکان تغییرات گسترده در آنها، بهترین گزینه هستند و برای کدینگ حسابداری در نظر گرفته شده است. بعلاوه سرعت و دقت این کار با استفاده از نرم افزار حسابداری بیشتر خواهد بود.

کدینگ حسابداری
انواع کدینگ حسابداری

اهداف کدینگ

موضوع کدینگ حسابداری موضوعی خاص و قابل تأمل است که توصیه می شود از ابتدای حسابداری در هر مشاغلی مورد استفاده قرار گیرد. به این دلایل:

 • کدینگ حسابداری عملیات مالی را استاندارد کرده و آنها را در قالب خاصی ادغام می کند.
 • به ثبت وقایع مالی و صحت آنها و همچنین سرعت و دقت در پردازش آنها کمک می کند و خطاهای انسانی در تیم های حسابداری را به حداقل می رساند.
 • این امر در تهیه گزارش های دقیق مالی (مانند معاملات سه ماهه) بسیار کمک می کند و سرعت و دقت بیشتری به آن می بخشد.
  در نتیجه، کدینگ، تجزیه و تحلیل مالی برای سرمایه گذاری یا محاسبه دارایی ها به راحتی و بهتر از همیشه انجام می شود و قدرت تصمیم گیری تصمیم گیرندگان داخلی و خارجی را بهبود می بخشد.

نکات مهم در مورد کدینگ

کدینگ حسابداری یک موضوع تخصصی است و باید توسط یک حسابدار خبره و باتجربه و مدیران مالی انجام شود. این مسئله بسیاری از مشکلات مالی و حسابداری واحدهای اقتصادی را برطرف و یا از آنها جلوگیری می کند، اما برای این اتفاق باید خود سیستم به درستی طراحی شود.

حسابداری شرکت‌های حمل و نقل

مهم‌ترین نکته شروع هر کسب‌ و کاری اطمینان از انجام صحیح امور حسابداری و مالی است. قسمت حسابداری هر حرفه حرف اول را در بقای آن شغل می‌ زند. همان‌طور که می‌دانید حرفه‌ی حمل‌ونقل و باربری نیز مانند سایر مشاغل ماهانه دارای انواع هزینه‌ها، برگ خریدها و  اسناد مالی مربوط به صدور بارنامه‌ها است. از آنجایی‌که اصول ثانویه‌ی حسابداری در برخی مشاغل با یکدیگر متفاوت است، بنابراین حسابداری شرکت‌های حمل‌ونقل نیز با سایر مشاغل دارای تفاوت‌هایی است.

کدینگ حسابداری
سطوح کدینگ حسابداری

نرم افزار حسابداری شرکت حمل و نقل

نرم‌افزار حسابداری آنلاین شرکت حمل‌و‌نقل یکی از گزینه‌هایی است که بعضی از مدیران شرکت های باربری برای ثبت هزینه حمل و نقل و سازمان‌دهی کردن اطلاعات مالی و سال مالی‌های خود از آن استفاده می کنند.

اما نمی‌دانند که باید از چه نرم‌افزار‌هایی استفاده کنند زیرا در این رابطه اطلاعاتی ندارند. در این بازه‌های زمانی برای هر نوع کسب‌وکاری حسابداری امری واجب است. در واقع حسابداری یکی از مواردی است که می‌تواند به تداوم یک مجموعه کمک شایانی كند.

در حال حاضر اگر بخواهید به صورت دستی حسابداری را انجام دهید به طبع یکی از سخت‌ترین موارد است. پس در نتیجه برای راحتی و داشتن یک سیستم نظام یافته نرم‌افزارهای حسابداری مناسب‌ترین گزینه می‌باشد که باید برای آن بسیار دقت به خرج دهيد و به نسبت نیاز خود اقدام به تهیه این سیستم ها كنيد.

اگر به دنبال خرید یک نرم‌افزار مناسب و کارآمد برای حسابداری آنلاین شرکت خود هستيد ما به شما نرم افزار دیجی باربری را پیشنهاد می‌كنيم. شما با این نرم‌افزار کلیه نیازهای خود را می‌توانید مرتفع كنيد.

مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری

يكي از مهم‌ترين مزاياي استفاده از نرم‌افزار حسابداري نسبت به حسابداري به روش سنتی صرفه‌جویی در زمان است.

يك نرم‌افزار حسابداري قابليت پردازش حجم بالايي از دیتاها را در كسري از ثانيه دارد و عموماً بخش زیادی از امور حسابداري را به‌صورت خودكار انجام مي‌‌‌دهد.

امروزه نرم‌افزار حسابداری‌های زيادي وجود دارد كه هرکدام از اين نرم‌افزارها ویژگی‌های خاص خود را به همراه دارند. درنتیجه يكي از نكات مهم در انتخاب يك نرم‌افزار حسابداري، متناسب بودن نسخه نرم‌افزار حسابداري با کسب‌وکار ما می­باشد.

يك نرم‌افزار بايد از هر لحاظ داراي امنيت باشد تا از سرقت و يا تغيير اطلاعات كاربر به هر طریقی جلوگيري كند.

در کل می‌توان گفت هر شخصی می‌تواند متناسب با کار خود لیستی از ویژگی‌های موردنظر خود را تهیه کند و مطابق با آن به انتخاب یکی از نرم‌افزارهای حسابداری موجود بپردازد.

تیم توسعه‌دهنده دیجی باربری قادر به شخصی‌سازی و افزودن المان‌های موردنیاز کاربران خود برای آن‌ها هست.

نرم‌افزار حسابداری حمل و نقل دیجی باربری چه ویژگی هایی دارد؟

 • متصل به نرم‌افزار صدور بارنامه و ثبت خودکار بارنامه‌ها
 • مشاهده آنلاین وضعیت شرکت‌ها، سهامداران و متصدیان
 • ثبت بدهکاری و بستانکاری رانندگان و مشاهده گزارش‌ها مربوطه
 • تعریف و ثبت صاحبین کالای بدهکار و ارائه صورت‌حساب
 • افزایش نظم و بهره‌وری در شرکت
 • راه‌اندازی سریع و کاربری آسان
 • اعلام لحظه‌ای از بدهکاران و بستانکاران شرکت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.