ثبت های حسابداری حمل و نقل

ثبت های حسابداری حمل و نقل

ثبت‌ حسابداری را می‌توان یکی از مهمترین قسمت‌های حسابداری دانست. فرقی نمی‌کند در کدام زیر شاخه حسابداری (حسابداری صنعتی، حسابداری بازرگانی، حسابداری خدمات و …) فعالیت داشته باشید، در هر صورت ثبت اسناد حسابداری در فعالیت‌های شما نقش دارد.

در این مقاله، شما همه چیز را در مورد ثبت های حسابداری شرکت های حمل و نقل یاد خواهید گرفت، بنابراین بیایید با اصول شروع کنیم.

سند حسابداری چیست؟ 

شناخت اسناد مثبته اولین قدم در ثبت حسابداری است. این اسناد وقایع مالی را که باید ثبت شوند را توصیف می‌کند. فاکتور فروش، رسید بانکی یا هر سند دیگری که نشان دهنده یک رویداد مالی باشد، نمونه ای از اسناد مثبته است.

سند حسابداری مفهوم دیگری است که باید از آن آگاه باشید. اسناد حسابداری برگه‌هایی است که اطلاعات مربوط به یک یا چند رویداد مالی را ارائه می دهد. اطلاعاتی که به عنوان ثبت حسابداری تنظیم می‌شوند از این اسناد حسابداری استخراج می‌شوند. سند حسابداری قبلاً به صورت دستی انجام می‌شد اما اکنون در نرم افزار حسابداری انجام می‌شود.

ثبت سند حسابداری

ثبت اسناد حسابداری و رویدادهای مالی یکی از مهمترین موارد حسابداری است، زیرا اگر این کار به درستی انجام نشود، مشکلات بعدی را ایجاد می‌کند و در نهایت تمام امور حسابداری اشتباه گرفته می‌شود.

مهمترین هدف از سوابق حسابداری جمع آوری اسناد مالی و ایجاد نظم در آن‌ها است. یکی از اهداف ثبت اسناد حسابداری جلوگیری از تغییر، تحریف یا دستکاری این اسناد و جلوگیری از از بین رفتن این اطلاعات و اسناد است.

در غیر این صورت، یک کسب و کار ممکن است در زمینه مسائل مالیاتی با مشکلات اساسی روبرو شود. مجازات‌های مالی و غیرمالی از جمله مشکلاتی است که ممکن است برای یک واحد اقتصادی در این مورد ایجاد شود.

ثبت حسابداری
ثبت اسناد حسابداری و رویدادهای مالی یکی از مهمترین موارد حسابداری است

ثبت سند هزینه‌ حمل و نقل در حسابداری

در شرایط توافق شده بین خریدار و فروشنده مشخص می شود که مسئولیت هزینه حمل‌ونقل کالا بر عهده کیست. اگر خریدار هزینه حمل و نقل را بپذیرد، کالا به صورت FOB (هزینه حمل و نقل به علاوه هزینه حمل و نقل به بندر) بندر مبدا فروخته می شود و اگر هزینه مذکور به عهده فروشنده باشد، کالا FOB بندر مقصد فروخته می شود.

قبول هزینه حمل و نقل توسط خریدار

اگر کالا به عنوان FOB مبدا خریداری شود، هزینه حمل‌ونقل توسط خریدار پرداخت می شود و به حساب خرید کالا واریز می شود.

به همین ترتیب، هزینه حمل‌ونقل برای خرید دارایی های ثابت در حساب دارایی مربوطه گنجانده شده است. در برخی از موسسات، هزینه حمل کالای خریداری شده برای فروش به مشتریان در حسابی به نام حمل بار یا حمل و نقل حفظ می شود و مانده این حساب به مبلغ خرید در حساب سود و زیان در پایان دوره مالی اضافه می شود.

در برخی موارد، فروشنده هزینه حمل‌ونقل را بر اساس توافق قبلی با خریدار می پذیرد و مبلغ پرداختی را به حساب اضافه می کند. اگر شرایط اعتباری تخفیف برای پرداخت زود هنگام را فراهم کند، تخفیف شامل هزینه حمل نمی شود.

قبول هزینه حمل و نقل توسط فروشنده

در مواردی که فروشنده هزینه حمل‌و‌نقل (مقصد بندر مقصد) را بپذیرد، هزینه حمل و نقل پرداخت شده توسط فروشنده به هزینه تحمیل یا هزینه حمل‌ونقل یا سایر موارد مشابه پرداخت می شود. مجموع این هزینه ها در مورد سود و زیان فروشنده به عنوان هزینه های فروش ذکر شده است.

اگر کالا به صورت بندر مبدأ FOB فروخته شود، در صورت پرداخت هزینه حمل‌ونقل توسط فروشنده، هزینه مذکور به حساب مشتری واریز می شود. بدیهی است، همانطور که قبلا ذکر شد، در صورت تعلق به تحقیق به پرداخت های قبل از موعد، تخفیف در رابطه با مقدار فاکتور پس از کسر هزینه حمل و نقل محاسبه می شود.

انواع مختلف هزینه حمل و نقل

حمل و نقل به داخل

این عبارت به هزینه حمل و نقل مواد خریداری شده اشاره دارد که طبیعتاً بخشی از بهای مواد خریداری شده است و در سیستم دائمی در حساب کنترل موجودی بدهکار است.

حمل در داخل

به معنای انتقال مواد از انبار مواد اولیه به خط تولید است که به عنوان هزینه های سربار (تولید غیرمستقیم) در نظر گرفته می شود و بخشی از هزینه کالاهای تولیدی است و در حساب کنترل سربار بدهکار است.

حمل و نقل به خارج

این امر معمولاً برای حمل کالاهای فروخته شده استفاده می شود که بخشی از هزینه های عملیاتی (هزینه های توزیع و فروش) است و در حساب هزینه حمل و نقل کالاهای فروخته شده بدهکار است.

ثبت حسابداری
ثبت حسابداری شرکت حمل و نقل

نکات ثبت حسابداری حمل و نقل

در مرحله اول، به عنوان یک حسابدار، باید فرآیند درآمد شرکتی را که در آن کار می کنید کاملاً شناسایی کنید. به عنوان مثال به منظور حمل بار مشتریان، شرکت حمل و نقل از رانندگان می‌خواهد بار را به مقصد برسانند. در طی فرآیند انتقال بار از فروشنده به خریدار، بارنامه باید صادر شود.

چه کسی پیش کرایه و پس از کرایه دریافت می کند؟

کرایه پیش پرداخت توسط فروشنده و پس از پرداخت توسط خریدار به راننده پرداخت می شود.

ارزش افزوده در این اسناد در بخش هزینه اداره راه پرداخت می شود. (اگر شرکت حمل و نقل مورد استفاده شما هر سه ماه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ارسال کند. ارزش افزوده را به طلبکار حساب درآمد بدهکارید)

آیا حق بیمه، هزینه های مدیریت راه و هزینه پایانه متغیر است؟

شما طبق اسناد مثبتی که در اختیار دارید عمل می کنید.

پس کرایه

پس از دریافت هزینه حمل و نقل طبق توافق طرفین از خریدار حمل بار

پیش کرایه

بار را طبق توافق خریدار و فروشنده از فروشنده بار دریافت کنید بارنامه ها به طور جمعی از طریق شماره های ثبت شده در سازمان حمل و نقل و به صورت خام خریداری می شوند که توسط شرکت حمل و نقل پر می شود اگر بارنامه از بین رفت، نسخه آسیب دیده باید به اداره حمل و نقل گزارش شود. بارنامه ها بصورت جمعی پرداخت می شوند.

1 دیدگاه برای “ثبت های حسابداری حمل و نقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.