حسابداری فروشگاهی

حسابداری فروشگاهی

سرفصل‌های اصلی مقاله :

• حسابداری فروشگاهی چیست؟
• برخی امکانات نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی
• ثبت فاکتور های مالی
• انبارداری حرفه‌ای
• ثبت و نگهداری چک‌های دریافتی و چک‌های پرداخت
• ثبت و محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان
• کاربردهای نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی

حسابداری فروشگاهی چیست؟

امروزه بسیاری از کسب‌وکارها و شغل‌های مختلف برای مسائل مالی خود از حسابداری استفاده می‌کنند که استفاده از حسابداری روشی ساده و دقیق برای انجام امور مالی و مدیریت فروش است که در کسب‌وکارها کاربرد بسزایی دارد.برای رسیدن به مدیریت فروش بهتر می‌توانید نسخه‌ی مناسبی از نرم‌افزار حسابداری را که متناسب با کسب‌وکار شما است خریداری نمایید.

درگذشته حسابداری کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک در مقایسه بازمان حال از گستره و تنوع کمتری برخوردار بودند و تمامی ثبت‌های مالی و خریدوفروش خود را به‌صورت کاغذی و دستی نگهداری می‌کردند که این امر باعث می‌شد مشکلات بزرگی در امور مالی به وجود بیاید اما باگذشت زمان و با پیشرفت علم و با به بازار آمدن نرم‌افزارهای حسابداری این مشکل حل‌شده است.

انواع نرم افزار حسابداری:

می‌توان گفت که نرم‌افزارهای حسابداری دارای انواع گوناگونی هستند که برای همه‌ی مشاغل تهیه و عرضه‌شده است که می‌توانند تمامی اطلاعات مالی و حسابداری را ثبت کنند که درصد خطا در نرم‌افزارهای حسابداری خیلی کمتر است.

نرم‌افزارهای پیچیده‌ای در بازار یافت می‌شود که هم برای کسب‌وکارها و تجارت‌های بزرگ کاربرد دارند و هم برای کسب‌وکارهای کوچکی مانند فروشگاه‌ها و سوپر مارکت ها که همه‌ی مشاغل می‌توانند برای کارهای مالی خود از این نرم‌افزار ها استفاده نمایند.

یک سیستم فروشگاهی ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار است که این نرم‌افزار برای پردازش تراکنش‌های مالی استفاده می‌شود که درگذشته این نرم‌افزار ساده بوده و بعضی از کارهای فروشگاهی را انجام می‌داد اما باگذشت زمان قابلیت‌های این نرم‌افزار پیشرفت کرد.

نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی علاوه بر این‌که کارهای گذشته را انجام می‌دهد قابلیت‌های دیگری مانند مدیریت انبارها، گردش‌های مالی و انواع مختلفی از گزارش‌ها را نیز ارائه می دهد.

حسابداری فروشگاهی
انواع حسابداری فروشگاهی

برخی امکانات نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی

• ثبت فاکتور های مالی
• انبارداری حرفه‌ای
• ثبت و نگهداری چک‌های دریافتی و چک‌های پرداخت
• ثبت و محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان

ثبت فاکتور های مالی:

این نرم‌افزار این قابلیت را دارد که نمامی فاکتور تا ی خریدوفروش را ثبت کند و می‌تواند هم‌زمان با پرینت گرفتن از فاکتور تا آن‌ها را در بایگانی ثبت کرد که این کار باعث می‌شود تمامی فاکتور تا را از هم تفکیک کند. در بعضی از نرم‌افزارهای حسابداری فروشگاهی می‌توان انواع فاکتور تا را دسته‌بندی کرد و سند کاغذ هم برای آن تهیه نکرد.

انبارداری حرفه‌ای:

در شغل‌های بزرگ و کوچک، انبارداری نقش مهمی دارد. نگهداری و ثبت جنس‌های واردشده و همچنین کنترل و ردیابی جنس‌های خارج‌شده باید به‌درستی انجام شود تا از بروز اشتباهات و یا سو استفاده جلوگیری شود که این کار به حفظ اموال شرکت نیز کمک می‌کند. این نرم‌افزار این امکانات را برای تمامی مشاغل به وجود آورده است تا بتوانند انبارداری خود را در این سیستم تا ردیابی و کنترل کنند.

در انبارداری حرفه‌ای فاکتور های مختلفی کنترل و ردیابی می‌شود که این فاکتور تا شامل ورود و خروج کالا، موجودی کالا و صدور برگ تحویل، بررسی شماره سریال کالا تا گزارش‌گیری از موجودی کالا در انبار و فهرست آن‌ها، مغایریت گیری بین حسابداری و موجودی انبار و… است.

می‌توان گفت که بسته به نوع فعالیت و یا وسعت فروشگاه این نوع فاکتور های متفاوت است که یک نرم‌افزار خوب باید بتواند تمامی فاکتور تا را پیاده‌سازی نماید.

ثبت و نگهداری چک‌های دریافتی و چک‌های پرداخت:

ثبت و نگهداری چک‌های دریافتی و چک‌های پرداخت به این معنی است که در نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی بخشی هست که تمامی چک‌های صادرشده و چک‌های دریافت شده با موضوع و تاریخ می‌تواند ثبت و نگهداری شوند و همچنین قابل گزارش‌گیری نیز می‌باشند یعنی می‌توانند از چک‌های دریافتی و صادرشده گزارش تهیه کنند.

ثبت و محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان:

کاربرد این نرم‌افزار در این است که می‌تواند حقوق و دستمزد کارکنان را از یک نفر تا 1000 نفر و یا حتی بیشتر را محاسبه کند. با این نرم‌افزار می‌توان حقوق و دستمزد کارکنان را محاسبه کرد و همچنین می‌توان با ثبت اولیه کسری‌های قانونی تمامی عملیات‌ مربوط به بیمه و مالیات را محاسبه نمود که با این کار می‌توان سند و فیش صادر کرد و در پایان سال محاسبه‌ی عیدی و سنوات برای کارکنان در این نرم‌افزار وجود دارد.

از دیگر قابلیت‌های این نرم‌افزار می‌توان اتصال به ابزارهای بارکد خوان، صفحات لمسی، کارت‌خوان، ترازوی وزنی، پوز فروشگاهی و همچنین کارهای قانونی مثل ارتباط با اصناف و تهیه گزارش‌ها خریدوفروش فصلی و سایر گزارش‌ها قانونی اشاره کرد.

گسترش حسابداری فروشگاهی به حدی رسیده است که می‌توان از این نرم‌افزار کارهایی مانند سقف اعتبار برای مشتریان، کنترل موجودی کالا، کنترل چک، بانک و وجوه نقد، هشدار سررسید چک‌ها را انتظار داشت.

این نرم افزا رها بسته به نوع کارکردشان و همچنین استفاده از آن تا قیمت‌های مختلفی دارد و همچنین برای نصب آن بر روی سیستم فروشگاهی ممکن است هزینه‌ای تقبل شود.
باید نرم‌افزارهای فروشگاهی را بر روی سخت‌افزار نصب کنید و شما باید از آن مانند اموالتان از آن محافظت نمایید چراکه شما برای خرید این سخت‌افزار تنها یک‌بار هزینه می‌کنید.

کاربردهای نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی:

•اطلاعات فاکتور را می‌توان هم‌زمان با چاپ آن بر روی کاغذ وارد کرد.
• می‌توان حساب مشتریان را در دفاتر حسابداری را به‌صورت خودکار به‌روزرسانی کرد.
• چک‌های پرداختی و دریافتی بانک و مشتریان را می‌توان مدیریت نمود.
• با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان حساب‌های معین، تفضیلی و کل را به‌صورت خودکار به‌روزرسانی کرد.
• این نرم‌افزار قابلیت گزارش حساب سود و زیان ترازنامه را دارا می‌باشد.
• تجزیه‌وتحلیل میزان فروش در بازه‌های زمانی مختلف را می‌توان گزارش نمود.
• محاسبه ارزش‌افزوده، عوارض و تخفیف برای مشتریان و یا کالاهای خاص
• تهیه گزارش‌ها موردنیاز دارایی و مالیات به‌صورت مکانیزه در نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی
• از دیگر کاربردهای این نرم‌افزار می‌توان به بررسی عملکرد خرید کالاهای خاص اشاره رد.
• گرفتن موجودی از انبار و کالاها و نگهداری و ثبت آن ها در این نرم‌افزار
• انجام عملیات حسابداری و ثبت‌اسناد به‌صورت مکانیزه

نرم افزار حسابداری دیجی باربری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.