نرم‌ افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری

سرفصل‌های اصلی مقاله:

 • نرم‌ افزار حسابداری
 • کاربرد نرم‌افزارهای حسابداری و انواع آن
 • نرم‌افزار حسابداری بازرگانی
 • نرم‌افزار حسابداری تولیدی
 • نرم‌افزار حسابداری پیمانکاری
 • نرم‌افزار حسابداری خدماتی
 • نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی
 • بهترین نرم‌افزار حسابداری کدام است؟

نرم ‌افزارهای حسابداری:

از گذشته تا امروز  ابزارها و برنامه‌های گوناگونی جهت انجام امور حسابداری ایجادشده‌اند.
درگذشته بیشتر از ابزارهایی مثل چرتکه و ماشین‌حساب برای محاسبه استفاده می‌کردند.
اما باگذشت زمان و پیشرفت فنّاوری و به روی کار آمدن انواع نرم‌افزارهای مربوط به حسابداری که سبب سهولت در رسیدگی به امورمی‌شدند، کم‌کم حسابداران به استفاده از این نرم‌افزارها روی آوردند و  شرکت‌های مختلفی به طراحی نرم‌افزارهای مرتبط با این کسب‌وکار پرداختند.

معمولاً هر کسب‌وکاری برخی ریزه‌کاری‌ها و محاسبات مخصوص به آن شغل را دارد ک ممکن است نرم‌افزار آن با دیگر مشاغل متفاوت باشد.برای مثال نرم‌ افزار حسابداری دیجی باربری مخصوص حسابداری شرکت‌های حمل‌ونقل و باربری است.

کاربرد نرم‌افزارهای حسابداری و انواع آن:

درگذشته تمام محاسبات لازم به‌صورت دستی و روی کاغذ صورت می‌گرفت.این روش درگذشته باعث اتلاف زمان زیادی برای حسابداران می‌شد.علاوه بر این ممکن بود برخی خطاهای نوشتاری و انسانی نیز رخ دهد.

درواقع یک اشتباه از سوی حسابدار می‌توانست مشکلات زیادی را به بار آورد به دلیل این‌که حسابرسی به‌صورت سنتی و دفتری انجام می‌شد و امکان این‌که حسابدار بخواهد به عقب برگردد و ریشه‌ی مشکل ایجادشده را پیدا کند بسیار سخت و زمان‌بر بود.

اما امروزه عصر ارتباطات و اطلاعات است . و زمان برای تمام اشخاص حرف اول را می‌زند.
امروزه انجام کارها خیلی متفاوت باگذشته است. در این عصر کامپیوترها و دستگاه‌های شبکه‌ای رایانه‌ای بسیار گسترش پیداکرده‌اند. درگذشته مردم مجبور بودند برای کارهایی مانند پرداخت قبوض به بانک‌ها مراجعه کنند و ساعت‌ها وقت خود را در صف بانک به انتظار بنشینند و از بقیه‌ی امور خود عقب بمانند. اما امروزه این‌گونه نیست پیشرفت رایانه‌ای و نرم‌افزاری بسیاری از کارها را راحت کرده است و کار حسابداری نیز از این قضیه مستثنا نیست.

اما امروزه کارهای حسابداری با کمک ابزارهای نوین مختلف انجام می‌شوند که بسیار دقیق هستند و علاوه بر دقیق بودن، امور حسابداری را نیز با سرعت بسیار بالایی انجام می‌دهند. امروزه شخص حسابدار درواقع باید یک نوع کار مدیریتی انجام بدهد. مثلاً حسابدار تمامی اطلاعات را می‌تواند با استفاده از نرم‌افزارها تجزیه‌وتحلیل و ثبت و ضبط نماید و وظیفه‌ی اصلی خودش این است که این نرم‌افزارها را مدیریت کند و به آن‌ها داده بدهد و خروجی‌ها را تحویل بگیرد.

نرم‌افزارهای حوزه حسابداری از آن دسته از برنامه‌های کاربردی کامپیوتری هستند که باید به‌صورت خودکار، امور مالی سازمان‌‎ها را مدیریت کنند. این نرم‌افزارها به حسابداران و سایر مدیران مالی کمک می‎کنند که کارهای حسابداری خودشان را مدیریت و بهینه‌‎سازی کنند. هنگامی‌که می‌‎خواهید یک نرم‌افزار برای حسابداری تهیه کنید؛ باید با توجه به نیاز خود یک برنامه‌ی مناسب را تهیه کنید.

برای مثال برخی شرکت‌ها در حوزه بازرگانی فعالیت می‌کنند؛ بنابراین باید نرم‌افزاری را تهیه کنند که دقیقاً متناسب به نیاز یک شرکت بازرگانی و ابعاد کاری آن‎ها باشد. نرم‌افزارهای حوزه حسابداری عموماً دارای چند دسته‌ی مشخص درزمینهٔ حسابداری هستند.

نرم افزار حسابداری دیجی باربری
نرم افزار حسابداری دیجی باربری

انواع نرم‌افزار حسابداری:

 • نرم‌ افزار حسابداری بازرگانی

اگر شما مالک یا حسابدار یک شرکت بازرگانی هستید و برای حسابداری شرکتتان بسته نرم‌افزاری مناسب با نیازهای یک شرکت بازرگانی را می‌خواهید، بسته نرم‌افزاری حسابداری بازرگانی پیشنهاد مناسب برای شماست.

نرم‌افزار حسابداری بازرگانی  ، فرآیند حسابداری بازرگانی همچون انبارداری را تسهیل می‌بخشد، به موجودی و خواب هر کالا سروسامان می‌بخشد، همچنین در ارائه گزارش‌های مدیریتی با دقت و صحت بالا عمل می‌کند.

 

 

 • نرم‌ افزار حسابداری تولیدی

حسابداران شرکت‌های تولیدی به علت زمان‌سنجی و در اختیار داشتن فرمول‌های بسیار تولیدی باید با نرم‌افزاری کار کنند که با سرعت و دقت امکانات موردنیاز را به آن‌ها ارائه کند. نرم‌افزار حسابداری تولیدی برای حسابدارانی که در بخش‌های تولیدی کار می‌کنند بسیار مناسب است.

 • نرم‌افزار حسابداری پیمانکاری

شرکت‌های پیمانکاری به لحاظ ارتباطاتی که در هر پروژه با تعدادی کارفرما دارند باید بتوانند حساب‌ها را به تفکیک پرداخت کنند و از صفرتا صد قراردادها را به‌درستی مدیریت کنند.  بنابراین داشتن یک نرم‌افزار حسابداری پیمانکاری دقیق که در محاسبه بهای تمام‌شده هر پروژه، سود و زیان و هر آنچه به تکمیل فرآیند پیمانکاری کمک می‌کند؛ ضرورت دارد.

 • نرم‌ افزار حسابداری خدماتی

شرکت‌های خدماتی عموماً در قبال خدمتی که به مشتریان ارائه می‌کنند؛ حق‌الزحمه دریافت می‌کنند. در حقیقت این شرکت‌ها، بدون ماده اولیه و با هزینه کردن خرید و وسایل موردنیاز، خدمت ارائه کرده و کسب درآمد و سود می‌کنند.

فعالیت‌های حسابداری در شرکت‌های خدماتی، اموری همچون فعالیت در خصوص خرید دارایی، ایجاد بدهی و یا افزایش سرمایه است و تهیه یک نرم‌افزار حسابداری خدماتی جامع و دقیق برای مدیریت حساب‌ها اهمیت زیادی دارد.

 • نرم ‌افزار حسابداری فروشگاهی

یک نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی دقیق در مدیریت و ساماندهی حساب‌ها به فروشگاه کمک می‌کند. با استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی ، شما می‌توانید عملیات خریدوفروش و دریافت و پرداخت، کنترل موجودی کالا و ارتباط با توزیع‌کنندگان را به‌راحتی مدیریت کنید.

 • نرم‌ افزار حسابداری آنلاین

نرم‌افزار حسابداری آنلاین یا همان ابری امروزه در دنیای فنّاوری و دورکاری، کاربرد بسیاری دارد. نرم‌افزار راهکاران ابری همکاران سیستم که در بستر کلود طراحی‌شده به کاربران اجازه می‌دهد در هر نقطه‌ای از دنیا که به اطلاعات موردنیازشان دسترسی داشته و حسابداری شرکتشان را انجام دهند.

 • نرم‌افزار حسابداری شخصی

نرم‌افزار حسابداری شخصی به‌صورت اپلیکیشن‌هایی است که می‌توان در آن به‌سادگی دخل‌وخرج روزمره‎تان را وارد کرده و حساب‌وکتابتان را مدیریت کنید این اپلیکیشن‌ها به‌راحتی به حساب‌های بانکی شخصیتان متصل می‌شود و شما می‌توانید گزارش خلاصه‌ای از مجموعه حساب‌های خرج شده شخصیتان تهیه کنید.

بهترین نرم ‌افزار حسابداری کدام است؟

هیچ نرم‌افزاری نمی‌تواند بهترین باشد، مگر آنکه خود را با آخرین تغییرات به‌روز نگه دارد. این تغییرات می‌تواند مربوط به آخرین قوانین مالی و مالیاتی، به‌روزرسانی‌های فنّاوری محور و دقت و اطمینان در محاسبه‌های حسابداری باشد. یکپارچگی دستگاه‌های حسابداری  و صحت گزارش‌ها مدیریتی از دیگر امکاناتی است که یک نرم‌افزار حسابداری خوب باید به مشتریانش ارائه دهد.

 

 


دانلود مقاله حسابداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.