هزینه حمل و نقل در حسابداری

هزینه حمل و نقل

در این مقاله می خواهیم موارد مربوط به هزینه حمل و نقل در حسابداری را بررسی کنیم. حسابداری حمل و نقل اهمیت زیادی دارد. بنابراین بسیار مهم است که در تجارت و حسابداری به حسابداری حمل و نقل هم آشنا شوید.

تعریف حسابداری

تعاریف مختلفی برای حسابداری وجود دارد، حسابداری عبارت است از بررسی دقیق و جزئی تمام مراودات مالی یک کسب کار. حسابداری عامل اصلی بقای هر کسب‌ و کار و حرفه‌ای است. در واقع حسابداری زبان مشترک بین تمامی اشخاص و حرفه‌هایی است که با یکدیگر تعاملات مالی و اقتصادی دارند.

کلمه حسابداری اولین بار توسط پاچیولی در سال 1494 با عنوان ترازوتعادل در حساب‌ ها مطرح شد. کتاب پاچیولی یکی از منابع اصلی و مهم علم حسابداری از گذشته به‌ حساب می‌آید.

هزینه چیست؟

هزینه در واقع حسابی است که موقت و ماهیتاٌ بدهکار باشد. در این نوع حساب برخی از مخارجی که مصرف عینی دارند را در آن قرار می‌دهیم. مانند حقوق‌ها. همچنین بعضی از مصارف غیر عینی نیز در آن قرار می‌گیرد. مانند هزینه استهلاک دارایی‌ها. با این شیوه هزینه‌ها ثبت و طبقه‌بندی می‌شوند.

انواع هزینه‌ها در حسابداری

طبقه‌بندی هزینه‌ها بر اساس نوع محل فعالیت است. همچنین بر اساس نظر مدیر مالی شرکت می باشد. اما به طور‌کلی برای بررسی حساب‌ها و اهمیت هزینه‌ها در حسابداری، میتوان دسته های زیر را در نظر گرفت.

  • هزینه عمومی و اداری
  • هزینه توزیع و فروش
  • هزینه مالی
  • هزینه استهلاک
  • هزینه حقوق و دستمزد

هزینه های توزیع و فروش 

  • هزینه حمل و نقل
  • هزینه  انبار داری
  • هزینه  بازاریابی
  • هزینه بسته بندی
  • هزینه تبلیغات
هزینه حمل و نقل
انواع هزینه ها در حسابداری

انواع مختلف هزینه حمل و نقل

حمل و نقل به داخل

این عبارت به هزینه حمل و نقل مواد خریداری شده اشاره دارد که طبیعتاً بخشی از بهای مواد خریداری شده است و در سیستم دائمی در حساب کنترل موجودی بدهکار است.

حمل در داخل

به معنای انتقال مواد از انبار مواد اولیه به خط تولید است که به عنوان هزینه های سربار (تولید غیرمستقیم) در نظر گرفته می شود و بخشی از هزینه کالاهای تولیدی است و در حساب کنترل سربار بدهکار است.

حمل و نقل به خارج

این امر معمولاً برای حمل کالاهای فروخته شده استفاده می شود که بخشی از هزینه های عملیاتی (هزینه های توزیع و فروش) است و در حساب هزینه حمل و نقل کالاهای فروخته شده بدهکار است.

حسابداری شرکت‌های حمل و نقل

مهم‌ترین نکته شروع هر کسب‌ و کاری اطمینان از انجام صحیح امور حسابداری و مالی است. قسمت حسابداری هر حرفه حرف اول را در بقای آن شغل می‌ زند. همان‌طور که می‌دانید حرفه‌ی حمل‌ونقل و باربری نیز مانند سایر مشاغل ماهانه دارای انواع هزینه‌ها، برگ خریدها و  اسناد مالی مربوط به صدور بارنامه‌ها است. از آنجایی‌که اصول ثانویه‌ی حسابداری در برخی مشاغل با یکدیگر متفاوت است، بنابراین حسابداری شرکت‌های حمل‌ونقل نیز با سایر مشاغل دارای تفاوت‌هایی است.

هزینه حمل و نقل
قسمت حسابداری هر حرفه حرف اول را در بقای آن شغل می‌ زند

ثبت سند هزینه‌ حمل و نقل در حسابداری

در شرایط توافق شده بین خریدار و فروشنده مشخص می شود که مسئولیت هزینه حمل‌ونقل کالا بر عهده کیست. اگر خریدار هزینه حمل و نقل را بپذیرد، کالا به صورت FOB (هزینه حمل و نقل به علاوه هزینه حمل و نقل به بندر) بندر مبدا فروخته می شود و اگر هزینه مذکور به عهده فروشنده باشد، کالا FOB بندر مقصد فروخته می شود.

قبول هزینه حمل و نقل توسط خریدار

اگر کالا به عنوان FOB مبدا خریداری شود، هزینه حمل‌ونقل توسط خریدار پرداخت می شود و به حساب خرید کالا واریز می شود.

به همین ترتیب، هزینه حمل‌ونقل برای خرید دارایی های ثابت در حساب دارایی مربوطه گنجانده شده است. در برخی از موسسات، هزینه حمل کالای خریداری شده برای فروش به مشتریان در حسابی به نام حمل بار یا حمل و نقل حفظ می شود و مانده این حساب به مبلغ خرید در حساب سود و زیان در پایان دوره مالی اضافه می شود.

در برخی موارد، فروشنده هزینه حمل‌ونقل را بر اساس توافق قبلی با خریدار می پذیرد و مبلغ پرداختی را به حساب اضافه می کند. اگر شرایط اعتباری تخفیف برای پرداخت زود هنگام را فراهم کند، تخفیف شامل هزینه حمل نمی شود.

قبول هزینه حمل و نقل توسط فروشنده

در مواردی که فروشنده هزینه حمل‌و‌نقل (مقصد بندر مقصد) را بپذیرد، هزینه حمل و نقل پرداخت شده توسط فروشنده به هزینه تحمیل یا هزینه حمل‌ونقل یا سایر موارد مشابه پرداخت می شود. مجموع این هزینه ها در مورد سود و زیان فروشنده به عنوان هزینه های فروش ذکر شده است.

اگر کالا به صورت بندر مبدأ FOB فروخته شود، در صورت پرداخت هزینه حمل‌ونقل توسط فروشنده، هزینه مذکور به حساب مشتری واریز می شود. بدیهی است، همانطور که قبلا ذکر شد، در صورت تعلق به تحقیق به پرداخت های قبل از موعد، تخفیف در رابطه با مقدار فاکتور پس از کسر هزینه حمل و نقل محاسبه می شود.

هزینه حمل و نقل
ثبت سند هزینه‌های حمل و نقل در حسابداری

نرم افزار حسابداری شرکت حمل و نقل

نرم‌افزار حسابداری آنلاین شرکت حمل‌و‌نقل یکی از گزینه‌هایی است که بعضی از مدیران شرکت های باربری برای ثبت هزینه حمل و نقل و سازمان‌دهی کردن اطلاعات مالی و سال مالی‌های خود از آن استفاده می کنند.

اما نمی‌دانند که باید از چه نرم‌افزار‌هایی استفاده کنند زیرا در این رابطه اطلاعاتی ندارند. در این بازه‌های زمانی برای هر نوع کسب‌وکاری حسابداری امری واجب است. در واقع حسابداری یکی از مواردی است که می‌تواند به تداوم یک مجموعه کمک شایانی كند.

در حال حاضر اگر بخواهید به صورت دستی حسابداری را انجام دهید به طبع یکی از سخت‌ترین موارد است. پس در نتیجه برای راحتی و داشتن یک سیستم نظام یافته نرم‌افزارهای حسابداری مناسب‌ترین گزینه می‌باشد که باید برای آن بسیار دقت به خرج دهيد و به نسبت نیاز خود اقدام به تهیه این سیستم ها كنيد.

اگر به دنبال خرید یک نرم‌افزار مناسب و کارآمد برای حسابداری آنلاین شرکت خود هستيد ما به شما نرم افزار دیجی باربری را پیشنهاد می‌كنيم. شما با این نرم‌افزار کلیه نیازهای خود را می‌توانید مرتفع كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.